instagram.jpg

Από τον ενδοσχολικό Εορτασμό της 25ης Μαρτίου

Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Από τον ενδοσχολικό Εορτασμό της 25ης Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στη Σχολή μας εκδήλωση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821 με αφορμή τον σημαντικό σταθμό στην ιστορία του νεότερου Ελληνισμού, την Επανάσταση του 1821. Μια επανάσταση με διεθνή θέση στον πίνακα των επαναστάσεων που συγκλόνισαν τον 19ο αιώνα. Μετά από τόσα χρόνια δουλείας, οι Έλληνες ξεσηκώθηκαν κατά των Οθωμανών  για ελευθερία και αυτοδιάθεση. Η Ελληνική Επανάσταση οδήγησε στη γένεση του νεοελληνικού κράτους το 1828, μετά από έναν επταετή, γιγάντιο αγώνα.

Παράλληλα με τον εορτασμό της Εθνικής Παλιγγενεσίας, τιμάται ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου, μια από τις θεομητορικές γιορτές της Χριστιανοσύνης, σε ανάμνηση της χαρμόσυνης αγγελίας από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς την Παρθένο Μαρία, ότι πρόκειται να γεννήσει τον Υιό του Θεού. Η Παναγία, η Υπεραγία Θεοτόκος, υμνείται ως «υπέρμαχος στρατηγός», αφού στα χέρια της εναπόθεσαν τις ελπίδες τους οι Έλληνες ξεκινώντας τον αγώνα.

Could not load widget with the id 100.